Születésnap Borsiban

Minden év március utolsó vasárnapján ezrek zarándokolnak Borsiba, tisztelegve II. Rákóczi Ferenc emléke előtt. Több évtizede immár, hogy a születésnaphoz legközelebbi vasárnap ünnep a szülőfaluban. A szülőház sarokbástyájánál a XIX. század végén leplezték le azt a márvány-bronz táblát, amelyet „Egyes hű hazafiak és törvényhatóságok áldozatkészségéből emelték a sátoralja-ujhelyi turisták 1881. évben”. A tábla ma is megvan, az udvarban látható. A kastély előtt 1969 óta áll II. Rákóczi Ferenc mellszobra. 1906-ban II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársai kassai újratemetése után határoztak úgy a magyar mozdonyvezetők, hogy szobrot emelnek a fejedelemnek. Mayer Ede szobrászművész alkotását 1907-ben Zólyomban állították fel. A Csehszlovák Köztársaság idején, mint oly sok magyar vonatkozású szobrot, ezt is eltávolították. Sikerült azonban megmenteni a pusztulástól. 1943-tól 1967-ig Balassa Géza rejtegette. Előbb a füleki múzeum udvarára került, majd 1969-ben megtalálta méltó helyét Borsiban. 2013 nyarán vandál módon ledöntötték, és feldarabolták. Hatalmas összefogás jött létre a szobor megmentésért. A budapesti Képzőművészeti Egyetem Szobrászati Tanszéke állította helyre II. Rákóczi Ferenc sokak által legszebbnek tartott ábrázolását. A kastély megmentése és felújítása Szlovákia és Magyarország műemlékvédő szervezeteinek együttműködésében 1998-ban kezdődött el. A munkálatok a 2000-es évek elején pénzügyi források hiánya miatt megszakadtak. A várkastély felújításának Áder János magyar és Ivan Gašparovič szlovák köztársasági elnök 2013-ban történt találkozója adott újabb lendületet, amikor a felek megerősítették, hogy a két ország együttműködik az épület felújításában.2018-ban kezdődtek el a kastély jelenleg is zajló helyreállítási munkálatai Magyarország kormánya támogatásából. A Teleki László Alapítvány és a borsi önkormányzat által közösen létrehozott, a beruházást lebonyolító nonprofit szervezet immár a második ütem megvalósításán dolgozik. Az épület jelenleg még nem látogatható, de megszépült külseje már jelzi, hogy sokak reménye válik valóra a nem távoli jövőben. A 2020-as születésnap sok szempontból nem mindennapi. (1993-tól ez az első születésnap, amikor nem hajtok fejet Borsiban.) Sokunk nevében kívánom, hogy a következő év tavasza ne csak a fejedelem 345. születésnapját, hanem szülőháza újjászületését is hozza el számunkra! A megújult Borsi legyen méltó II. Rákóczi Ferenc történelmi örökségéhez!

Tamás Edit