Az újszülött Rákóczi

A kortársak még távoli rokonaikat is tudósították örvendetes családi eseményeikről. Fennmaradt például II. Rákóczi Ferenc csecsemőkorban elhunyt bátyjának, Györgynek keresztelőjére szóló meghívó 1667-ből. Feltűnő, hogy mindeddig nem került elő egyetlen családi levél vagy a Rákóczi-ház familiárisainak tudósítása sem a kis Ferenc születéséről.
Borsiból a csecsemőt nagyanyjához Munkács várába vitték, majd Regéc várába költözött vele édesanyja.
A főrangú családok gyermekeit dajkák szoptatták. A dajkákat nagy gonddal választották ki. Legyen egészséges, kedves természetű, jó erkölcsű. II. Rákóczi Ferenc dajkája Csitári Jánosné Pap Marina volt. „Kegyelmes Fejedelemségét is kisded korában karjaimon, ölemben hordoztam.” - írta 1706-ban. Nemcsak szoptatós dajkát tartottak, hanem csecsemő gondozót is. Általában sokáig szoptak a gyerekek. Erdélyben a porumbaki üvegofficína termékei között már volt ebben az időben cuclisüveg.
Levelezésből ismerjük, hogy a szokásoktól eltérően a nagymama Báthory Zsófia fejedelemasszony egykor maga szoptatta kisfiát, s a gyermek még másfél éves korában is anyatejen élt.A családok rengeteget küzdöttek a gyermekek életben maradásáért. Magyarországon még kevés volt a képzett orvos. Az uradalmak, majorságok, kastélyok lakói a házi gyógyításra hagyatkoztak. A falvakban a füvesasszonyok vagy a bábák és a javasasszonyok látták el a betegeket.
Zrínyi Ilonának sokféle patikaszere volt. Füvek, kenőcsök és török orvosságok. A köznemesi és a főúri családok egymásnak küldözgették a bevált orvosságok leírását. Sok orvosságos könyv maradt fenn kéziratban. A csecsemők bajaira sokféle orvosságot tudtak. Furcsát, szörnyűt, rettenetest és olyasmit is, ami ma sem megvetendő háziszer: „Sírógyermekről, hogy ne sírjon. Keress a varjúnak az agya velejit, és kösd avval a gyermeket, az két vakszemit, és nem sír bizonnyal.”„Gyakorta megforrósodik a kisgyermek, és a feje fáj, mely miá szeme úgy béragad, hogy alig nyithatja fel. Az ilyen állapotban igen meg kell vigyázni, ha nem szorult-é meg az hasa [...] ezért az hasát kell elsőben is megszabadítani csapocskával vagy egyébbel. Az meglévén, márts lágy meleg tejbe gyenge ruhát, s kösd bé az homlokát véle.” „Ha a gyermek ijedez álmában [...] adj színmézet neki, hogy jócs­kán nyalogasson.”„Néha az hasmenés fogyatja a gyermeket, nem is szakasztja semmi úgy el erejét. Azért olyankor: Végy veres rózsát, köményt, birsalmát, főzd meg ezeket ecetben, törd öszve azután erősen, mint a pépet, jó meleg ruhára kenvén, kösd hé a gyomrát véle.”
Az anyák saját gyermekkoruk altatóit dúdolták tovább gyermekeiknek. A bölcsődalok, dajka rímek évszázadokon át sok generációt szolgáltak ki. II . Rákóczi Ferencnek magyar lett az anyanyelve. A négyéves Julianka magyarul szólogatta pólyás öccsét. Édesanyja a soknyelvű tenger parti környezetben kialakult magyart, dajkái, az udvar népe a Bereg vármegyei magyar nyelven beszélt körülötte. A várban szolgáló katonák szavai által hallott német, ruszin, román, szlovák szavakat. Ebben a nyelvi sokféleségben alakult ki különleges nyelvi hallása és kifejezőképessége.
Nagyanyja „Ferkónak” szólította. A Rákóczi-ház hívei számára Ő „kisúr”, „úrficska”, „úrfi”. A külvilág úgy ismeri: „az ifjabbik fejedelem őnagysága”. Apja halála után: „fejedelem úrficska”, az ifjú fejedelem”.


Pár hónapos volt csupán midőn apja, 31 éves korában 1676. július 8-án Makovicán meghalt. A király a magyar törvényeknek megfelelően a megözvegyült Zrínyi Ilonára ruházta a gyámi tisztséget, aki ezután kihirdette Sáros vármegyében, hogy átvette a főispáni méltósággal járó teendőket, s mint várainak parancsnoka és birtokainak igazgatója intézkedett. II. Rákóczi Ferenc öröksége anyja határozott fellépése révén biztosítottnak tűnt.


Tamás Edit


Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05