Fejedelmi esküvő a kölni dómban

1694. szeptember 26-án tartották II. Rákóczi Ferenc és Hesseni Sarolta Amália esküvőjét

1694-ben II. Rákóczi Ferenc 18 évesen nagykorúvá vált. Ő a Rákóczi-család utolsó sarja. Személyes életére és politikai pályája szempontjából meghatározó jelentőségű volt házassága. A hessen–reinfelsi német fejedelmi házból származó tizenöt esztendős hercegnő, Sarolta Amália (1679-1722) franciabarát német fejedelemi csoport jelentős családjából származott. Apácák nevelték. 1694. szeptember 25-én Kölben megkötötték a házassági szerződést. Eszerint a férj fejedelmien gondoskodott hitveséről. Rákóczi jegyajándékba 100 ezer birodalmi tallért kötött le és 15 ezer rénes forint értékű ékszerrel ajándékozta meg Sarolta Amáliát. Fejedelemnőhöz illő udvartartással látta el. A menyasszony hozománya nem volt jelentős: 20 ezer hesseni kamaraforint.
Rákóczi fontos szempontként említi választottja katolikus vallását. Ennél is jelentősebb családi kapcsolatrendszere. Sokak mellett rokonságban állt Árpád-házi Szent Erzsébettel, XIV. Lajossal, Orléans-i Fülöp herceg feleségével és I. Lipót császár feleségével, de a Vallomások-ban Rákóczi azt is hangsúlyozta, hogy a fiatal lány nagyon megnyerte tetszését.
A kölni dómban megtartott esküvő a német-római császár akarata ellenére, engedélye nélkül történt.
A fiatal pár 1694-ben hazaköltözött a magyarországi Rákóczi birtokokra. Sárospatak életük, udvartartásuk fontos helyszíne lesz. Gyakori vendégek Rákóczi Erzsébet Kistapolcsányi kastélyában is.
A gyermekek születése, az öröklés biztosítása elvárás volt a fiatal családokban. Sarolta Amália 17 esztendős első gyermeke, Lipót születésekor, 1696-ban. A gyermek négyesztendős csupán, amikor 1700 elején meghal. Sárospatakon a Vártemplomban temették el. A második gyermek, József 1700 augusztusában, a harmadik fiú, György 1701 augusztusában, Bécsben született. Megérik a felnőtt kort, ők az utolsó Rákócziak.
Sarolta Amália 1711-ben találkozott utoljára Rákóczival Lengyelországban. Ritka levelezéseiket leszámítva, megszakadt kapcsolatuk.

Forrás: Tamás Edit: Tudta-e, Sárospatak, 2017.

Képek:
Hesseni Sarolta Amália. Francia mester metszete, 1694.
II. Rákóczi Ferenc. Francia mester metszete, 1694.
Fotó: Váradi László