Adattári filmtekercsek 1964

Amikor a sárospataki kripták feltárultak
„mindenki a régi várurak maradványai előkerülését várta”

A Rákóczi Múzeum gyűjteményében fennmaradt a sárospataki vártemplom kriptájának 1964. évi feltárásakor készült film, melyet Spisák Béla digitalizált 2004-ben. Felkérésünkre a Rákóczi Múzeum akkori igazgatója Filep Antal írt magyarázó szöveget a filmhez. Kövessék Önök is a múzeum honlapját és facebook oldalát! Ami a film szövegéből kimaradt, azt elolvashatják az alábbiakban.



Filep Antal visszaemlékezése

56 évvel ezelőtt a kriptán belőli filmezést Lakos János kiváló kolléga végezte… a felvételezés kalanddal járt. A filmfelvételhez a kriptát be kellett világítani A múzeumi felszerelésünkben régtől volt két fényképészeti műtermi álló reflektor. Oda is vittük sikerült is bekapcsolni, de az egyik a felvétel első pillanatában megrázta az operatőri munkát végző kollégát. Persze azonnal javítottuk.


A felvételeket én a szolgálati időmben nem láttam, mert nem kerültek hozzám.

A fényképeket a segítségemmel a templom belső déli bejárati részénél - ahol a legtöbb fény volt - Karáth József, a Nemzeti Múzeum fényképésze készítette. Ezek a felvételek a Nemzeti Múzeum fotótárában lehetnek. Nem emlékszem, hogy a szolgálati időmben ezek Patakra kerültek volna, a kutatási jelentését, ásatási naplóját Molnár Vera a pataki szolgálati ideje alatt nem fejezte be.

Megjegyzendő, hogy mindenki a régi várurak maradványai előkerülését várta. Erre sajnos, nem kerülhetett sor. Azt érdemes tudnunk, hogy az osztrákok egyik támadásuk során elfoglalták Szerencset, Rákóczi Zsigmond tumbáját feltörték a hamvait szétszórták. Alig felmérhető, mit pusztíthattak el Patakon, amikor várkaput vágtak a templomhajó nyugati végébe.

Volt azonban egy sajátos mozzanat. Már túl voltunk a templom feltárásán, épült a Borostyán szálló, amikor Esze Tamás (a történész) írt Újszászy Kálmánnak, hogy nyomot talált arra, hogy II. Rákóczi Ferenc a trinitáriusokhoz áthozta volna ősei maradványait. Újszászy Kálmán kérte, hogy a kolostor épület helyreállítása során ezt vizsgálják meg.

Két dolog akkor ezt lehetetlenné tette. A templomhajóban váratlanul elkészítették az aljazat betont. Ez ugyan feltörhető lett volna, ám nékem többször szemtanúk elmondották, hogy a templomrészben az negyvenes évek és az ötvenes évek híres Hoffer traktorjával meghajtott darálót üzemeltettek. Ezek a traktorok sajátos dízelmotorral működtek, de a motor ciklikus rezgést adott a karosszériának. Ahol ezek működtek a környéket rezgésbe hozták. Amint a szemtanúk állították a templom hajó beomlott, a traktor a mélybe süllyedt, azt nagy erőfeszítéssel kiemelték. A keletkezett "krátert" betöltötték. Amikor én 1961 nyarán megvizsgáltam a templom hajónak nem látszott a régi padlózatából semmi száraz por borította a felszínt, Két elképzelhetetlenül nagy és vastag gerenda árválkodott a hajóban. Ezeket az OMF helyezte el ott. Lengyelország kormányának adományából valók voltak, amit a felgyújtott Nemzeti Múzeum újjáépítésére küldtek. A hotel építés előrehaladása miatt nem mertem már feltárást kezdeményezni.

A feltárás eléggé megviselt mindenkit. Este a lakásomon a várban, a Bodrog felőli 1563-as feliratú ablakos szobában gyűltünk össze. Antropológusok is voltak jelen, utóbb kiderült hiába. Ám egy korábbi leletből tudni lehetett, hogy ezeket a kripta körülményeket veszélyes kórokozók képesek túlélni. Magam gondoskodtam 25 literes fertőtlenítő kézmosó folyadékról.

A kripta feltárásnak volt egy roppant humoros és furcsa mozzanata. A feltárások vége felé a pestiek egy része meleg vacsorára vágyott. Elég későn és fáradtan jöttek vissza. Az akkori portás, János bácsi Ember Mária férjét, aki a csoport végén jött nem engedte fel a vendégszobai lépcsőházon, "Maga nem odamegy!" - mordult rá. OMF szakmunkásnak nézte, és betuszkolta a munkások szállására, ami az irodánál kezdődő folyosón volt a valamikori néprajzi raktár helyén, ahol ugyan talált üres ágyat, de nagyon nem jól érezte magát. Ember Mária szerencsére gyorsan elaludt, reggelig nem észlelte férje eltűnését. Persze hozzám bezörgethetett volna, de a félhomályos akkor villanyszerelés alatt álló folyosón nem tudott tájékozódni.

A templom kriptafeltárásának híre az OMF pataki segédmunkásai révén elterjedt a városban. Óriási tömeg gyűlt össze. Rendőrt kellett hívni. Szerencsére az OMF kerítést húzott jóval korábban. Sikerült őröket is állítanunk. Így nem nyomulhattak be.

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05