Penna Jankó meséje, Dégh Linda sárai gyűjtése alapjánás

„Ott állok már a Keleti pályaudvaron, kezemben táskával, benne sok-sok papirossal, tollal, tintával. Mert Sárába utazom most és tudom, hogy egy kocsira való papír sem elég arra, hogy teleírjam azzal a sok szép mesével, amit ott hallani fogok” – emlékezett vissza Dégh Linda 1940-es évekbeli sárai gyűjtésére.
Dégh Linda életművének legfőbb eredményeit a mese és a monda kutatásának terén érte el. Budapesten szerzett bölcsészdoktori oklevelet 1943-ban. A Néptudományi Intézet, ezt követően az Eötvös Loránd Tudományegyetem munkatársa, majd az Amerikai Egyesült Államok-beli Indiana Egyetem Folklór és Etnomuzikológiai Tanszékének professzora. Több népmese-gyűjtemény gondozója és szerkesztője.

A sárazsadányi Néprajzi Kiállítóhely játszóterén a Penna Jankó mese helyszínei elevenednek meg, ahol lehetőség van megküzdeni a sárkánnyal, utazni Jankó szekerén, vagy éppen kiszabadítani a királylányt a fogságból...

Gyertek hát velünk!
"Hogy hová? Hát a valóságból a mesevilágba. Csak ide a közelbe, de mégis olyan távol, még azon is túl, még az üveghegyen is túl:"