II. Rákóczi Ferenc ábrázolások a MNM Rákóczi Múzeumában - válogatás

II. Rákóczi Ferenc és Sarolta Amália hessen-rheinfelsi hercegnő 1694. szeptember 26-án kötött házasságot Kölnben. Esküvőjük grafikák sorát eredményezte. Ezek egyike a bemutatott, 1694-ben készült metszet, mely Francois Guerard- illetve Henry Bonnart-féle daraboknak egy párizsi műhelyben készült variációja. Az uszályos palástot viselő, kócsagtollas forgóval díszített fejfedőt hordó Rákóczi enteriőrben áll, mögötte tájrészletet láthatunk.

Histoire des revolutions de Hongrie címmel 1739-ben, Hágában jelent meg a fejedelem emlékiratainak első kiadását és Bethlen Miklós emlékiratait tartalmazó kötet. A címlap előtt közölt, II. Rákóczi Ferenc reprezentatív, hadi jelvényes portréja közismert ábrázolás, a  holland Jakob Folkema mezzotintója.
A Histoire des revolutions de Hongrie, a Rákóczi-szabadságharc történetét elbeszélő mű kisebb méretű változata hat kötetes. 1739-ben Hágában megjelent első kötetében a címlap előtt közli II. Rákóczi Ferenc ábrázolását. Ez is Jakob Folkema mezzotintója, a hadi jelvények nélkül.
XVIII. századi ismeretlen mester munkája a vörös palástban ábrázolt a II. Rákóczi Ferenc (vászon, olaj) kisméretű portré, mely a sárospataki állandó kiállításon látható.
Jakobey Károly az 1852-65 közötti időszakban történelmünk kiemelkedő alakjainak portréit festette megrendelésre. II. Rákóczi Ferencről (és feleségéről) – több példányban is készített olajképeket. A MNM Rákóczi Múzeumában is több darabot őrzünk képeiből. Az 1860-as években készült képen (vászon, olaj) a fejedelem páncélban, vállán vörös, hermelinnel bélelt palástban látható. A pataki képmások beállítása, öltözéke, hajviselete megegyezik a svéd barokk festő David Richter (1662-1735) XVIII. század elején megfestett II. Rákóczi Ferenc portréjával.
László Fülöp korának legkeresettebb, nagy tehetségű arcképfestője volt. A Sárospatakon található II. Rákóczi Ferenc portréja korai munkája. 1896-ban készült, reprezentatív módon, hadvezéri és fejedelmi rangjára utalva páncélban, vállán hermelin szegélyes vörös palástban – az aranygyapjas-rend jelvénnyel –, kezében díszbuzogánnyal jeleníti meg a fejedelmet. A festmény beállítása, arcvonásai, Mányoki Ádám 1712-ben készült fejedelmi portréjával megegyezik. László Fülöp Rákóczi ábrázolása gyűjteményünk egyik legszebb festménye, amely a reprezentatív portréfestészet kvalitásos darabjai közé tartozik.
A II. Rákóczi Ferenc és bujdosótársai újratemetését követő évben Kassa városa egy reprezentatív Rákóczi kép megfestésére kérte fel Éder Gyulát. A városházára szánt képhez tanulmányrajzokat, vázlatokat készített a művész. A MNM Rákóczi Múzeumában őrzött kisméretű színvázlat Rákóczit páncélban, hermelines palástban, fehér ágaskodó paripán ábrázolja (vászon, olaj, 1908?). A Kassa városa által megrendelt kép 1909-ben készült el, s ma a Rodostó-házban látható.

Dr. Tamás Edit