Augusztus 20-án „Rákócziéknál” is kisült az új kenyér

2021-ben, egy év kihagyás után, újra lehetőségünk volt az államalapításunk ünnepén egy csodás és nemes hagyomány ápolására. A Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma ugyanis hosszú évek óta tartja azon szokását, hogy az új kenyér ünnepén, augusztus 20-án kenyérsütést szervez a Rákóczi-várban, Lorántffy Zsuzsanna Sütőházában. Tavaly nyáron sajnos, a járványhelyzet állapotára tekintettel, nem mertünk még meghirdetni ilyen volumenű programot, idén azonban már nem láttuk akadályát. És milyen jól tettük, hogy nem halasztottuk el, hiszen nagy érdeklődés övezte a foglalkozást, ráadásul minden korosztályban. Szerelmespárok, házaspárok, családok gyermekekkel, mind-mind örömmel ültek le megalkotni saját kis kenyérkéjüket, melyeket helyben a kemencében ki is sütöttünk. Idén tönkölybúzából készültek a pékáruk, így talán még a megszokottnál is autentikusabbra sikerült.
Köszönjük a nagy érdeklődést, Reményik Sándor gondolataival zárjuk visszaemlékezésünket:

„Kenyér vagyok, mindennapi kenyér,
Nem cifraság a szűrön,
Nem sujtás a magyarkán,
Nem hívságos ünnepi lobogó,
Kenyér vagyok, mindennapi kenyér,
Nem pompázom, de szükséges vagyok.”

Reményik Sándor: Mindennapi kenyér (részlet)