Dinoszauruszok a reneszánsz konyhában

2021. szeptember 8-án rendhagyó témával várta a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma az érdeklődőket. Az ismeretterjesztő előadáson bizony jócskán tekertünk egy lendületeset a történelem időgépén, mikor nemhogy nem az elmúlt ezer évből, de még csak nem is az elmúlt egymillió évből hoztuk a témát, hanem visszarepültünk több mint kétszázmillió évet a Föld történetébe. Ekkor még se híre, se hamva nem volt a reneszánsz konyhának, mely helyet adott a „Dinoszauruszok a nagyvilágban és a Kárpát-medencében” című előadásnak. A színes és érdekfeszítő prezentációt Dr. Főzy István paleontológus tartotta, aki a Magyar Természettudományi Múzeumból jött el az előadás kedvéért a sárospataki Rákóczi-várba. A hallgató közönség a megszokottnál is színesebb összetételű volt: gyermekektől egészen az idősebb korosztályig. Az előadás végén nem csak értékes gondolatokkal gazdagodhattak a hallgatók, egy kis pénz is ütötte markukat! Ugye milyen szokatlan? Az előadó ugyanis „Szent László pénzét” osztogatta közönségének. Megnyugtatásul közölnénk mindenkivel (még mielőtt a NAV élénk érdeklődésbe kezdene, hogy mégis milyen pénzt osztogatunk mi ily serényen), Szent László pénze nem más, mint a 40–50 millió éves, óriási eukarióta egysejtűek megkövesedett maradványa. A kedves kis kövület valóban meglehetősen hasonlít a régi, erősen oxidálódott pénzérmékhez, de jobban szemügyre véve, azért láthatóak a meghatározó különbségek.
Nagyon jó hangulatú, élménydús és színvonalas előadásban részesülhetett mindenki, aki megjelenésével megtisztelte az előadót. Reméljük, hasonló folytatásban lehet majd még részünk az esztendő során.