Tudta-e, hogy ilyenkor, nyár derekán borul virágba a múzeumkert legöregebb fája, a japánakác?

A várkastély első kertjét Perényi Gábor felesége, Országh Ilona nevéhez köthetjük. A virágok szeretete, gondozása azonban az őt követő várúrnők életében is fontos helyet kapott. Patak Gombos kertjét már Balassa Bálint is megénekelte. A XVII. században nevezetes Lorántffy Zsuzsanna itteni kertje. A vár védelmi jellege a XVIII. században megszűnt. Az 1826-ban Cavet tervei alapján készült angol tájképi kertbe bekomponálták a romantikus várromokat is.
    1977-től „Sárospatak – Várkert” néven helyi jelentőségű védett természeti terület, védelmi kategóriáját tekintve természetvédelmi terület a múzeum kertje. A védetté nyilvánítás idején az egykori kert emlékét még négy öreg fa őrizte: az 515 cm törzskerületű fehérakác (Robinia pseudoacacia), a 406 cm törzskerületű japánakác (Sophora japonica), a 360 és 375 cm törzskerületű virágos kőrisek (Fraxinus ornus). A fa matuzsálemek közül ma már csak ajapánakác él. Fajtájában az ország második legnagyobb törzskerületű, korát tekintve legöregebbek egyike, kb. 180 éves.

Fotók: Gombos Levente

Tudta-e
- a japánakác név megtévesztő: a faj nincs közvetlen rokonságban a magyarul „akác”-nak nevezett  fehér akáccal (Robinia pseudoacacia)?
- a japánakác nem őshonos Japánban. Kína és a Korea az őshazája.?Az ókorban honosították meg Japánban. 1747-ben hozták be magvait Franciaországba, majd kontinens szerte elterjedt.
- gyors növekedésű fafaj. 15 éves korára eléri a 10 méteres magasságot. Általában 20 méter magasra nő.
- magas kort, nagy méreteket érhet el. Hazánkban előfordulnak 200 évesnél idősebb példányok.