Tudta-e, hogy Zrínyi Ilonát névnapján verssel köszöntötték gyermekei?

1685-ben szeptemberében Zrínyi Ilona gyermekeivel együtt Munkács várába vonult vissza. Novemberben Caprara császári tábornok ostrom alá vette a várat. Radics András várkapitány 3-4 ezer ember élén szervezte meg védelmét. Heves ágyúzás, éjszakai bombázások közepette teltek a napok. Munkács szenzáció lett Európában. Könnyeztek sorsán, ünnepelték az uralkodói udvarokban, városokban. „Senki sem engemet, sem két gyermekimet megijedt állapottal bizony nem láta.” - írta Zrínyi Ilona Munkácsról Thököly Imrének.
A körbezárt Munkács várában 1686. május 22-én, Szent Ilona napján  megünnepelték Zrínyi Ilona neve napját, megvendégelvén a jelen lévő főrendeket, tiszteket. Ezen a napon gyermekei is köszöntötték. A tízéves Ferenc 12 versszakos, alább közölt költeménnyel köszöntötte édesanyját. Az úrfi versét Juliánka köszöntője követte.
1686-ban még Munkács eleven központ volt, innen tájékoztatták Európát, bízva a diplomáciai segítségben. Aztán egyre nyilvánvalóbb, hogy sem a lengyel király, sem XIV. Lajos nem tesz érte semmit. A két és fél éves ostrom alatt a vár tartalékai kimerültek. Buda visszafoglalása és az 1687-es országgyűlés után Zrínyi Ilona megállapodást kötött a vár feladásáról I. Lipóttal, s 1688. január 17-én Munkácsot átadták a császáriaknak.

Rabság bilincseit kerülő magyarság:
Egy Munkács várában szorult az szabadság,
Kit egy Zrínyi-szívű tartott meg asszonyság, -
Hol vagy s hálát nem adsz az egész magyarság!

Tudta-e, hogy amikor Zrínyi Ilona gyermekivel, udvartartásával Munkács várába vonult, Patakról és Regécről minden értéket oda szállíttatott?
Tudta-e, hogy Zrínyi Ilona gyermeket várt Munkács ostroma idején? Az 1686 nyár elején született gyermek azonban nem maradt életben.
Tudta-e, hogy Európában röplapok adták hírül Zrínyi Ilona tetteit? Egy spanyol színjátékban a lőporfüstös vár beomló audienciás termében jelenítették meg.
Tudta-e, hogy egy francia képújság lapján talpig fegyverben ábrázolták égő bástyák előtt Ilonát?Szövege fordításban: Az özvegy Ragosky hercegnő, Serin gróf nővére és Tekely gróf felesége hathatósan ellenáll mind a töröknek, mind a császáriaknak. XIV. Lajos francia király Európa legbátrabb asszonyának nevezte. Hódolata jeléül ékszereket küldött neki.
Tudta-e, hogy még tartott Munkács ostroma, amikor 145 esztendő után, 1686-ban a nemzetközi erők visszafoglalták Budát?
Tudta-e, hogy a nemesi családokban általában a névnapot verssel köszöntötték? Az Ilonát köszöntő verset Badinyi János latintanár vagy Bárkány  János  ferences szerzetes Ferenc tanítója írta. A vers nem szokványos. Személyes és politikai programot is tartalmaz. Munkács védelmének országos jelentőséget ad.
Tudta-e, hogy az Országos Széchenyi Könyvtárban megőrzött vers Zrínyi Ilona saját kezűleg lemásolt változata? A versszakok után oda jegyezte igaz örömét: „Isten soha ne adjon anyának jobb gyermeket, mint ezek...”
Tudta-e, hogy Munkács feladása után szétváltak útjai II. Rákóczi Ferencnek és édesanyjának. Ilona leányával Bécsben, az orsolyiták kolostorában maradt. Fia Neuhaus jezsuita kollégiumába került.