Ma van a kenyérmezei csata évfordulója

A Rákóczi Múzeum Báthory időszaki kiállítása kapcsán figyelmünk ma a kenyérmezei csatára irányul. Ecsedi Báthori (II.) István (1430-1499) erdélyi vajda több hadjáratot vezetett a törökök ellen. Részt vett a kenyérmezei csatában, ahol Kinizsi Pállal együtt győzelmet aratott. A nyírbátori múzeum az ő nevét viseli. Alakja rajta van a kolozsvári Mátyás király emlékmű szoborcsoportján.

Idézzük Bonfinit: „Híre szállt, hogy…komoly török hadak gyülekeznek… Mátyás király … küldöncök útján figyelmezteti az ország két elszánt védelmezőjét, Bátori Istvánt, aki az erdélyi tartományt tejhatalommal igazgatja és korábban vajdává tették, meg Kinizsi Pál temesvári ispánt, a körzet elöljáróját, hogy a végeket szemesen őrizze, … Miután a törökök benyomultak a tartományba, Gyulafejérváron túl szétáradva mindent lerombolnak; aztán hihetetlen zsákmányt összeszedve ellenállás nélkül visszafordulnak. A vajda a sereggel hátulról követi őket, hogy alkalmas helyen megrohanja a törököket; a társát is várja; így ezek eljutnak egy tanyáig, amelyet magyar nyelven a kenyérről Kenyérmezőnek hívnak, és Fejérvártól huszonöt mérföldnyire fekszik. Itt a kémektől értesülnek arról, hogy a vajda a seregével a közeli városban van, amelyet szászok laknak és Szászbányának neveznek. Tehát egy időre megállnak, úgy gondolják, nem vonulnak tovább óvatlanul, míg az ellenfél legyőzése és elkergetése után biztonságban nem tehetik; ezt István is azonnal megtudja a kémektől. Mivel egyik sem utasítja vissza az ütközetet, mihelyt pitymallik, mindkettő síkra száll.”
A kenyérmezei ütközet 543 esztendővel ezelőtt, 1479. október 13-án a Maros déli partján zajlott. A csata az addigi legjelentősebb győzelem volt a törökök felett.  Bonfini úgy írja le, hogy mialatt Báthori megtámadta a törököket, azok a hátába kerültek, de aztán megérkezett Kinizsi serege és támadásával sikerült Ali béget leverni. A legenda szerint Kinizsi úgy járta a győzelmi táncát, hogy a fogai közt és két karjában is, egy-egy török hadifoglyot tartott. A csata helyszínén Báthori kápolnát építtetett.
A Rákóczi Múzeum kiállításán láthatják Bonfini idézett művét. Báthori István és Kinizsi Pál képét, az itt bemutatott ábrázolást és a csata vázlatát. Várunk minden érdeklődőt kiállításunkra.

Tamás Edit írása
Fotó: MNN