Összaraktuk a mozaikot Szolnokon

2021. október 14-én egy remek felkérésnek tett eleget a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma. A Mozaik Múzeumtúra iskolai edukációs programja 2021 őszén ismét útjára indult. A kezdeményezés különlegessége, hogy nem a diákok látogatnak el a múzeumokba, hanem a múzeumok mennek el az iskolákba. A Mozaik Múzeumtúra élménynap játékos vetélkedőkkel, kihelyezett interaktív múzeumpedagógiai foglalkozásokkal segíti az élményalapú tanulást, és ezáltal kelti fel az érdeklődést a múzeumok világa iránt. Ebből a különleges programsorozatból vette ki részét a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma is. Az október 14-ei állomás Szolnokon volt, a Kassai Úti Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában. Nyolc osztály, több, mint kétszáz gyermek, ötödikesektől nyolcadikosokig, vett részt a rendkívüli tanítási napon, ahol nyolc múzeum készült fel a 20 perces foglalkozásokra, az osztályok pedig egymást váltották. Mi a sárospataki Rákóczi-várból különleges múzeumpedagógiai órával készültünk, amely a tanulás mellett erősen épített a személyes tapasztalásra, segítette a koncentrációt, fejlesztette a kézügyességet, no meg mindemellett garantálta a jó hangulatot. Az eredeti foglalkozás menetideje 60 perc szokott lenni, és a palotaszárnyban található „Rákócziak dicső kora…” kiállítás megtekintése után tartandó, ahol számtalan korabeli dokumentummal, levéllel ismerkedhetnek meg a diákok.  Mivel ebben az esetben harmadannyi idő állt rendelkezésre, így az „Így írtak Rákócziék…” múzeumpedagógiai foglalkozás címe is lerövidült „Kalligráfiára”. Mindegyik osztály a velünk töltött 20 percében megismerkedett a tintával és hagyományos tollal való írás nehézségeivel és szépségeivel, gyakorolták a kis és a nagy betűk formálását, példákat láttak a Rákóczi korabeli barokkos stílusra, betűformálásokra, illetve halhattak az íráskép több évszázados formálódásáról. Ha pedig már az írásképek fejlődése volt a porondon, érdekességképpen az iniciálékra gyönyörű példaként szolgáló Nekcsei-biblia legszebb lapjainak hasonmásaiból készült könyvet is megvizsgálhatták az érdeklődő tanulók.
A kissé maszatolós múzeumpedagógiai óra remekül lekötött minden diákot, nagy sikere volt a tömör, mégis játékos foglalkozásnak, mi pedig, a múzeum dolgozói, örömittasan távoztunk az iskolából a nap végén. A kaland jövőre is folytatódik, velünk együtt. Kíváncsian várjuk majd a következő helyszínt.

Szabó Eszter beszámolója
Fotók: Dakos Dóra