Sárospatakon előkerült textíliák kiemelkedően jelentősek Magyarországon

A Sárospatakon előkerült textíliák kiemelkedően jelentősek Magyarországon

A római katolikus templom műemléki helyreállítását megelőző régészeti ásatás során feltárásra kerültek a kripták. A Sárospatakon előkerült XVI-XVII. századi viseleti textíliák kiemelkedő jelentőségűek a Magyarországon ismert kriptaleletek sorában. Ember Mária 1968-as publikációja nyomán ismertek az itt előkerült darabok.

A textíliák kiemelése 1964 őszén és 1965 tavaszán történt. A kriptákban a koporsók faanyaga elkorhadt, egymásra rogyott, tartalmuk összekeveredett. Lehetetlen volt megállapítani, hogy mely ruhadarabok tartoztak össze és mi volt az egyes koporsók tartalma.
A leletek restaurálása az 1970-es évektől szakaszosan, időszakosan zajlik. A bemutatásra kerülő viselet Rádainé Bodnár Katalin sárospataki restaurátor munkája. A főkötő és a vállfűző  2005-ben, a szoknya 2007-ben készült el. A főkötő muszlinból, a vállfűző magyar szabású és a szoknyához hasonlóan  virágbokros mintájú selyemdamasztból készült. A vállfűző 1,2 és 1,6 cm széles paszománnyal díszített. A karöltő és a nyakkivágás ferde pánttal szegett, a spanyol divat jelének tekinthető ez a díszítésmód. A szoknya alján hat sorban aranyozott vert csipke látható. A Rákócziak dicső kora kiállításon mutatjuk be.
A bemutatott viseletről bővebben olvashatnak: V. Ember Mária: XVI. és XVII. századi ruhadarabok a sárospataki templom kriptájából. In: Folia Arch. XIX. 1968. p, 151-183; A reneszánsz másodvirágzása a Perényiek és a Rákócziak korában. Kiállításvezető. Szerk.: Dr. Tamás Edit. Sárospatak, 2008.

Tamás Edit