Korabeli esküvői viselet

Magyar Menyasszony

A Magyar Nemzeti Múzeumban december 14-től látható a Magyar Menyasszony című nagyszabású kiállítás, amely 500 évre visszamenően irányítja a figyelmet a nők helyzetére, szerepére, életkörülményeire, személyes történeteikre, házasságaikra. Több száz ismert és ismeretlen nő története elevenedik majd meg: féltve őrzött ruháik, kellékeik, szerelmes leveleik, melyek mind a női szerepek és az esküvőhöz, házassághoz fűződő viszony változásáról mesélnek. Ez a téma, mindannyiunknak kedves. Vagy saját életünkből, vagy édesanyánk, nagymamánk, rokonaink, elődeink történetei idézhetnek meg kellemes emlékeket, vagy gondolkodtathatnak el. A kiállítás anyaga múzeumi gyűjteményből és egy nagy része közösségi felajánlásokból, adományokból áll össze, ettől válik igazán különlegessé. Ebben a kiállításban a közösségé a főszerep, a Múzeum közös gondolkodásra invitál mindenkit a nők társadalomban betöltött szerepéről múltban és jelenkorban.

A kiállítás attól is egyedi, hogy a történelmi személyek mellett megjelennek a jelenkor emberei és az ő történeteik is. Mindenkit megszólít és bárki személyesen is a részévé válhat.

Váltsanak kedvezményesen jegyet erre a különleges kiállításra!

Jegyelővétel: https://jegy.mnm.hu/programok/reszlet/magyar-menyasszony_1700126031

#MagyarMenyasszony #MNM #magyarmenyasszony.hu

Az MNM Rákóczi Múzeuma a sárospataki Mady hercegnő esküvőjének felidézésével csatlakozik a témához.

A Windischgraetz-család 1875-ben vásárolta meg a sárospataki uradalmat és költözött a nép nyelvén Rákóczi-várnak nevezett várkastélyba. A német eredetű hercegi család magyarrá válását és viszonylag gyors beilleszkedését az arisztokrata családok körébe jól mutatja az ifjabb Lajos herceg leányának, Mária Magdolnának (1911-2004) esküvője. A 19 esztendős, családja által Madynak nevezte menyasszony 1930. július 8-án kötött házasságot gróf Károlyi Istvánnal (1898-1967). A sárospataki várban rendezett esküvőt filmhíradó is megörökítette. A vár „piros-fehér-zöld bengáli fényben tündökölt”, lampionok lógtak a kertben, két cigányprímás játszott kuruc nótákat.

A fejedelmi pompával, magyar külsőségek közt megtartott menyegzőről a „Sárospatak” című lap részletesen beszámolt. A vőlegény vörös bársony díszmagyarban és farkaskacagányban, a menyasszony a fővárosi Sziget utcai ipariskola növendékei által varrott ruhában jelent meg. Windischgraetz Mária esküvői öltözékét különlegessé tette, hogy Brandenburgi Katalin, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem második feleségének XVII. századi gyöngyös főkötőjét viselte. A koszorús lányok rózsaszín ruháiból kettő maradt meg. Az egyik Fóton a Károlyi család kiállításán látható. A másikat Windischgraetz Mária fia, az Egyesült Államokban élő Károlyi Sándor ajándékozta az MNM Rákóczi Múzeumának.

Tamás Edit
Fotó: Váradi László

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05