95 esztendeje született Bernáthfalvi Bernáth Elemér

 

A bernáthfalvi és sztrippai Bernáth család Abaúj megyéből származik. A névadó település, Bernáthfalva 1920-ig megmaradt a család birtokában. Az abaúji-zempléni főág 1565-ben református hitre tért. A család több tagja viselt alispáni és egyéb vármegyei hivatalt Ung és Zemplén megyében, vállalt tisztséget a református egyházban, szolgálta katonaként hazáját 1848-49-ben.
Bernáth Elemér (1925. május 6. - 2019. december 1.) pataki diák volt, 1943-ban érettségizett az Angol Internátusban. 1944 őszén családjával együtt elhagyta Magyarországot, s Bajorországba menekültek. Édesanyja és féltestvérei 1948-ban visszatértek Magyarországra ő angliai kitérővel 1951-ben érkezett Amerikába. Az egyházon keresztül kapott segítséget, egy fogorvos és családja fogadta otthonába, Coloradóban, Fort Collinsban. A Németországban szerzett állatorvosi diplomával nem praktizálhatott volna, így a fizika tanári pályát választotta. Állampolgárság híján kezdetben nehezen talált munkát, majd Fort Morganban (kb. akkora mint Sárospatak, lélekszámát tekintve) a középiskola alkalmazta, ahol több, mint 60 éven át tanított. Nyugdíjba vonulása után helyettesítő tanárként 2014-ig dolgozott. A denveri egyetemen is oktatott.

 

1955-ben ott volt diákjaival az első coloradói tudományos vásáron. Évtizedekig segítette tanítványai bemutatkozását ezen a rendezvényen. A halálakor megjelent nekrológ címe sokat elárul több évtizedes munkájáról és Fort Morganban elért megbecsüléséről: „Bernáth Elemér emlékére, aki a tudománynak élt. A magyar emigráns, aki több évtizeden át segítette a tudományos kiállításokat.” Angol származású feleségével, Jeannel három gyermeket (István, Pál és Erzsébet) neveltek fel.

2010-ben egy rossz hír tolmácsolójaként ismertem meg Bernáth Elemért. Telefonon hívott fel Amerikából. Tudatta velem, hogy közös ismerősünk, Bethlen Ferenc elhunyt. Két történelmi nevet viselő nagyszerű ember, mindketten büszkék voltak zempléni, sárospataki kötődésükre.

A telefonhívás pillanatában azt tudtam, hogy a Rákóczi Múzeum bútorkiállítása egyik szobájának falán ott van Bernáthfalvi Bernáth Aladár (1874-1946) egykori zempléni alispán, református egyházkerületi tanácsbíró portréja. Hamar kiderült, hogy Elemér Bácsi (így neveztük őt akik „ismertük” Sárospatakon, Sátoraljaújhelyben) az ő unokája. A Zempléni Levéltárral meglévő kapcsolata mellett egy újabb zempléni kötődési pont lett múzeumunk.

Pataki diák volt, a Rákócziak ősi fészke, a vár nem volt számára ismeretlen hely. A múzeumról is voltak információi. Néhány évvel korábban kérésére megkapta a nagypapa korábban említett portréjának fotóját.

Elemér Bácsi telefonhívásaiból hamar feltárult előttem egy történelmi tárgyegyüttes, a családi portrégyűjtemény, mely befogadót keres. A képek a történelem viharai közepette megmenekültek a pusztulástól, s a szétszóródásból Elemér Bácsi gyűjtötte egybe őket, s őrizte új hazájában Coloradóban.

Oly sok újvilágba került honfitársunk próbálta hazajuttatni az elmúlt években magyar múltunkat hordozó, annak feltárásában forrásként szolgáló családi emlékeit. Így volt ezzel Elemér Bácsi is. Megismerkedésünk után nem sokkal a családi képsorozat végső helyéül a Rákóczi Múzeumot választotta. A coloradói tiszteletbeli magyar konzul, Medgyesi Jenő segítségével két szállítmánnyal jutottak a képek Magyarországra. Soha nem felejtem Elemér Bácsi izgalmát, amit átélt azokban a napokban, míg ezek a portrék áthajóztak Amerikából Európába. Félt, hogy az ősök nehogy végleg eltűnjenek a habokban.

A képek Sárospatakra érkezése után - Elemér Bácsi örömére - megtalálták helyüket a Lorántffy-szárny emeletén. A Budapesten élő családtagok el is jöttek „rokonlátogatásra”. Elemér Bácsi már nem vállalkozott utazásra, maradtak számára az egyre ritkuló telefonok, s a terjedelmes e-mailek. S egy kedves szokás: minden évben küldött számunkra egy falinaptárat, mely választott hazája természeti tájait mutatta be. 2019-ben is feladta a következő évi naptárát. Halálának híre azonban megelőzte a kézbevételt.

A napokban töltötte volna a 95-öt. Elemér Bácsi nem feledünk…

 

Dr. Tamás Edit

Kép: Bernáth Elemér feleségével Jeannel és unokájával (2014 előtti felvétel)
Forrás: https://www.fortmorgantimes.com/…/memorial-tribute-elemer-…/

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05