„II. Rákóczi Ferenc születésnapja ebben az évben különleges nap Sárospatakon” – ezzel kezdődött Dr. Tamás Edit, az MNM Rákóczi Múzeuma igazgatója köszöntője a várban rendezett ünnepségen 2024. március 27-én. Akik részt vettek Madarász Viktor „Kuruc és labanc” című festményének letétbe helyezésén, átérezték a pillanat különlegességét.

A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. több mint negyedszázada vásárolta meg Madarász Viktor egy évszázadig elveszettnek hitt monumentális méretű képét, mely restaurálását követően a Magyar Nemzeti Galéria kiállításába került. Az elmúlt évben merült fel a kép Rákóczi Múzeumban történő kiállítása, múzeumi letétének lehetősége. Az értékes festmény - méretei miatt is - szállítása különleges előkészítést igényelt. Ezek is befolyásolták sárospataki bemutatás időpontját, így az ünnepélyes letétbe helyezés 2024 tavaszán a Rákóczi emléknap emlékezetes programja lett.

A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese, Dr. Tomka Gábor beszédében felvázolta a kép egyedülállóan izgalmas és rejtélyes történetét. Madarász Viktor részt vett az 1848-49-es forradalom és szabadságharc küzdelmeiben. Azt követően bujdosni kényszerült, majd festeni tanult. Tehetsége és szorgalma hamar megmutatkozott. Az 1855-ben készült festmény témájához az alkotó a Rákóczi kort választotta, de tartalmával az 1848-49-es szabadságharcra utalt. Családi drámát festett, amibe a nemzet tragédiáját sűrítette bele.

Dr. Simon Attila vezérigazgató ünnepi beszédében felidézte a kép megvásárlásának történetét. Mesélt a festmény 1997-es kalandos szerbiai felbukkanásáról, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. megvásárlásról szóló döntéséről. Dr. Simon Attila személyesen is részese volt az akkori folyamatnak, a Manufaktúra jogászaként Ő oldotta meg a megvásárlás és restaurálás lebonyolításának nem könnyű feladatát.

A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. a festmény megvásárlásával és letétként történő bemutatásával jelentőst rész vállalt/vállal a magyar kulturális mecenatúrában. Dr. Tomka Gábor és Dr. Tamás Edit is örömét és köszönetét fejezte a Herendi Porcelán Manufaktúra Zrt. azon döntése kapcsán, hogy e kép a következő években Sárospatakon, az MNM Rákóczi Múzeumában lesz letétként.

A sárospataki rendezvény meglepetésvendége volt Szabadkáról a festményt újra felfedező és restauráló Korhercz Papp Zsuzsanna.

Madarász Viktor festménye a kastélyszárny emeletén, az állandó Rákóczi kiállításban kapott méltó helyet. Várjuk az érdeklődő látogatókat!

 

Dr. Tamás Edit

Fotók: Gombos Levente

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Availability

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36-47 311 083
Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47-511-135
Email: info@rakoczimuzeum.hu

Foundation

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05