A habánok díszes kivitelű edényeikről ismertek

A sárospataki habán telep régészeti feltárása 2010-ben kezdődött MNM Rákóczi Múzeuma  tudományos tervásatása által. A  Ringer István régész vezette kutatás célja a területen feltárható, a habán közösséghez köthető épületmaradványok és a leletanyagok feltárása, feldolgozása, publikálása.  A feltárt kerámia anyagból több olyan edényforma is összeállításra került, mely díszítése, formája alapján a habán fazekasok termékeként azonosítható.  


A habánok többnyire díszes kivitelű edényeikről ismertek. Ezeknek két típusa ismert: a fehér és a színes, többnyire kék alapmázú. A fehér alapú fajansz, melyen négyszínű, többnyire reneszánsz díszítés van. A kék kerámiának két színváltozata ismert, a világos-, és a mélykék, utóbbiak jellegzetesen erdélyi darabok.
Tojásdad-, gömb alakú korsók, hasáb alakú-, hatszögletű edények, henger alakú kupák, püspökkalap alakú-, széles peremű-, ovális tálak mutatják a termékek formagazdagságát. Koszorúban elhelyezett évszámok, névvel jegyzett feliratok datálják, a spirális virágdísszel, virágtövekkel, levelekkel, címerekkel, céhemblémákkal, városképekkel ékesített edényeket, melyeken sokszor ónfedők segítik a praktikus használatot.
A termékek elterjedtségét, népszerűségét jelzik, hogy a főúri és nemesi kastélyok pohárszékein a XVII-XVIII. században sok helyen megtaláljuk. Ugyanakkor a habán fazekasok - kiváltva a jobbágy kézműveseket - egyre inkább használati edénykészítőkké váltak.

Dr. Tamás Edit