Bontja leveleit a Zrínyi Ilona emlékére ültetett fa a várkertben

2024 március 20-án, Zrínyi Ilona születésének 375. évfordulójára faültetéssel emlékezett a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma. A kis tölgy a várkert északi részébe, a múzeum új épülete, a Rákóczi Látványtár szomszédságába került.Az emlékfa története sem mindennapi. A borsi kastélyt övező park öreg tölgyének terméséből cserépben nőtt magoncokat a sátoraljaújhelyi levéltár igazgatója, Oláh Tamás nevelte. A csemeték évekig a sárospataki várkertben nőttek. 2023-ban az egyiket II. Rákóczi Ferenc emlékére ültettük el a várkertben. A második fa tavaly ősszel visszakerült a borsi kastély parkjába. A harmadik fa idén tavasztól Zrínyi Ilona emlékét őrzi Sárospatakon. A két Rákóczi emlékhelyet, Sárospatakot és Borsit összeköti a történelem, a fejedelmi család. Erről beszélt a faültetéskor a két intézmény igazgatója Dr. Tamás Edit és Ádám Csilla is. Április van, zöldülnek a fák. Ebben az évben a Zrínyi Ilona emlékére ültetett kis tölgy már új helyén lombosodhat ki.

Dr. Tamás Edit