A legek porcelánmanufaktúrája, Herend

Új időszaki kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumában 2015. július 17 és október 30. között egy különleges kiállítás várja a látogatókat Sárospatakon. Herend kisváros a Bakonyban,  nevét  azonban világszerte és Magyarországon is széles körben ismerik. A  herendi porcelán hungarikum, a Magyar Örökség része.
A mai Porcelánmanufaktúra elődjét, a fajansz- és kőedénykészítő műhelyt 1826-ban alapította Stingl Vince. Fischer Mór 1839-ben vette meg e kis műhelyt, azóta csak porcelán készül Herenden.
Hamarosan a magyar arisztokrácia vásárolta termékeit, s a Manufaktúra császári és királyi udvari szállító lett. 1842-ben, az első magyar iparműkiállítás sikerét értékelő Kossuth Lajos Herend kapcsán a következőket mondta: „... 14.000 látogatói közt bizonyosan egy sem volt, kinek szemei a honi műipar örvendetes fejleményének ezen díszes jeleit örömmel ne szemlélte volna.”
A Herendi Porcelán sikertörténet, az 1851-es londoni világkiállítás fordulópont történetében, a chinoiserie-k osztatlan sikert arattak. Viktória angol királynő ekkor vásárolt egy kínaizáló pillangós, lila peóniás készletet a windsori kastélya számára. Utóbb ez a Viktória minta vált Herend szimbólumává. 
A Herendi Porcelángyár jogutódjaként 1992-ben megalakult a Herendi Porcelánmanufaktúra Részvénytársaság, utóbb Zrt. ma a világ legnagyobb porcelánmanufaktúrája. A részvények többsége  a munkavállalóké, kisebb részben a magyar államé.
A siker alapja a minőség: A nyers porcelánmassza megmunkálása a korongozó, öntő szakembereken át, a festőecset utolsó simításáig kézi úton történik mind a mai napig Herenden. A legnagyobb igényességgel készülnek a porcelán díszművek és étkészletek. A kézzel festett herendi porcelán maradandó érték. Ezen széles termékskálából került kiválasztásra a MNM Rákóczi Múzeumában most nyílt kiállításon látható több mint 300 tárgy.
A 2015 július 17-én nyílt kiállítás megnyitóján Dr. Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, Dr. Simon Attila a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója gondolatait követően Sebestyén Márta Kossuth díjas és Liszt Ferenc díjas népdalénekes ajánlotta a kiállítást a látogatók figyelmébe.  A művésznő Csörsz Rumen Istvánnal közös műsora tette emlékezetessé programot.
A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. kiállítása várja a látogatókat Sárospatakon!

Dr. Tamás Edit

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05