Időszaki kiállítást nyílt Dr. Mayer József gyűjteményéből

2016. május 14-én nyílt kamarakiállítás a közelmúltban a MNM Rákóczi Múzeuma került hagyatékból.  
Dr. Mayer József 1937-ben született Sárospatakon. Szülővárosa híres Református Kollégiumában érettségizett 1955-ben. Egész életére, neveltetésére és emberségére nagy hatással voltak a sárospataki diákévek, a nagy múltú Alma Materben eltöltött időszak, az egyházi és világi tanárok humánuma, a „Bodrog-parti Athén” szellemisége, a pataki vár és a zempléni hegyek varázsa. Egész életében büszke öregdiákként őrizte a pataki diákélet hagyományait, szellemiségét. Kiemelkedő szerepe volt külföldre szakadt diákokkal való kapcsolattartásban.
Középiskolai tanulmányai után a Magyar Államvasutaknál kezdett el dolgozni, a vasúthoz fűződő szeretete és hűsége egy életen át kitartott. A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán doktorált 1966-ban. 1967-től a MÁV Vezérigazgatóság Kereskedelmi Szakosztálya-munkatársa. Évtizedekig a MÁV Árufuvarozási osztályának vezetőjeként dolgozott.  1988-tól négy évig a MÁV berlini vezérképviselője.
Munkájával párhuzamosan komoly szerepet vállalt a vasút és a közlekedéstudomány közéletében is.  Több fuvarozás szakkönyv, tankönyv társszerzőjeként közreműködött. Kiemelendő Horthy István MÁV-elnökről írt tanulmánya és a Déda-Szeretfalva vasútvonal nemzetközi viszonylatban is szenzációs megépítéséről szóló publikációja. Több nívós szakmai elismerésben részesült. 
Munkája mellett nagy művészet-rajongó volt, melyhez komoly gyűjtőszenvedély is társult. Már ifjú korában elkezdte a bélyeget, majd hangszalagokat, bakelit hanglemezeket gyűjteni. Későbbi szenvedélye a kisgrafikák, illetve régi vasúti relikviák gyűjtése volt.
Kiemelkedő és aktív szerepe volt abban, hogy Sárospatakra került az Egyesült Államokból Szathmáry Lajos Kossuth gyűjteménye. Az erdélyi származású Szathmáry Lajos (1919-1996) csaknem két évtizeddel volt idősebb Dr. Mayer Józsefnél. Összekötötte őket azonban egy nagyon erős kapocs. Szathmáry is Sárospatakon, a Református Kollégiumban érettségizett. Barátságukat őrzi múzeumunkba került levelezésük.


Dr. Mayer József is adományozott. Kisgrafikai gyűjteményét több mint egy évtizede ajándékozta a MNM Rákóczi Múzeumának. Korábban kiállításon is látható volt ezekből egy válogatás. A kisgrafikai gyűjteménye kezdetben egy-egy művész alkotásaira korlátozódott. A grafikusoknak, művészeknek nemcsak tisztelője és rajongója volt, de többségükhöz mély, komoly és tartós barátság is fűzte. Sok nevére készült ex librise, újévi üdvözlőlapja volt. A 1987-ben lépett be a Kisgrafikai Baráti Körbe (Budapest), melynek meghatározó személyisége, aktív tagja lett. Tagja volt a Molnár C. Pál Baráti Körnek is.
Elsősorban a vasúttal kapcsolatos kisgrafikákat gyűjtötte, aminek eredményeként gyűjteménye a „vasúti technikatörténet krónikája” a kisgrafikában. Sokoldalú érdeklődését jelzi, hogy nagy figyelmet fordított grafikusművészetünk hagyományainak felidézésére. Így Gönczi Gebhard Tiborról, Gebhard Béláról, Petry Béláról, Márton Lajosról, Zórád Ernőről, Márton Lajosról,  olvashatunk emlékezéseket írásában. Sokoldalú érdeklődését kiállítások megnyitói is jelzik (Katona Gábor gyűjteményéről, Kőhegyi Gyula, Sajtos Gyula, Ürmös Péter munkásságáról) valamint az erdélyi Imets Lászlóról írt méltatása.
Dr. Mayer József gyűjteményének különleges egységét alkották a XX. század első feléből származó iratok és levelek. Tematikájukban közös: valami módon kapcsolódnak a Magyar Államvasutakhoz. Megtaláljuk közöttük Horthy István közlekedésföldrajzi írását épp úgy, miként a hozzá írt leveleket. Köztük olvashatjuk azt is, melyben keresztszülőnek kérik fel a kormányzó fiát. Igaz nem fogadja el ezen komaságot, de 20 pengőt juttat az őt megkeresőknek. Olvashatunk arról is, hogy Nagy Ferenc, a FKGP vezetője családja kér utazási kedvezményt, s kap elutasító választ. Kezünkbe kerül a szabadkai állomás étlapja épp úgy, miként a Sárospataki Református Kollégium diákjainak utazásához kapcsolódó levél és a hadifoglyok szállítmányozási irata.
Régi vasúti relikvia gyűjteménye 2015-ben a Dombóvári Vasúttörténeti Gyűjteményt gazdagítva talált új otthonra.
Szülővárosa, hivatása és hobbija mellett legnagyobb szeretettel azonban imádott családjáért élt és dolgozott egész életében. Feleségével, dr. Girinyi Margittal csaknem 40 esztendőt élt boldog és szerető házasságban, melynek két  fiúgyermekük volt gyümölcse. Budapesten hunyt el 2014. november 11-én. Akarata szerint kerültek levelei, kisgrafikái MNM Rákóczi Múzeuma gyűjteményébe. Emlékét, tárgyait megőrizzük.


Dr. Tamás Edit

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05