A Vasba öntött múlt című kiállításunk első külföldi helyszínként Kassán mutatkozik be

2016. április 14-én a Kelet-szlovákiai Múzeumban nyílt időszaki kiállítása az MNM Rákóczi Múzeumának.
A tárlat az iparművészet egy különleges válfajához, az öntöttvasművességhez kapcsolódik. A Magyar Nemzeti Múzeum sárospataki Rákóczi Múzeumának egy új, 2014-ben létrejött gyűjteményéből válogat. A műtárgyegyüttest a budapesti Korompay László (1948-2013) és Sárospatakon született felesége, Sipos Judit gyűjtötte. Vásárlás útján került Dr. Sándor József sárospataki öregdiák tulajdonába, aki abban a pillanatban tovább is ajándékozta múzeumunknak. A 404 tárgyat számláló gyűjteménnyel Dr. Sándor József a MNM Rákóczi Múzeuma történetének legjelentősebb adományát tette.
Kiállítássá Lengyelné Kiss Katalin a budapesti Öntödei Múzeum nyugalmazott igazgatója formálta Sárospatakon, az ottani kiállítás kurátoraként. Segítőként ott volt mellette Korompayné Sipos Judit, a gyűjtő is. A kassai kiállítást a MNM Rákóczi Múzeuma munkatársai, Kuzsmiczki Eszter és Váradi László álmodták a Kelet-szlovákiai Múzeum tereibe, sárospataki és kassai kollégákkal karöltve.
A kiállítás megnyitóján a Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója, Dr. Pollák Róbert köszöntötte a megjelenteket. Az érdeklődők részben Magyarországról érkeztek, nagyobbrészt helybeli voltak.  Kassán üdvözölhettük többek mellett Dr. Kovács Jánost BAZ megye főjegyzőjét és Aros Jánost, Sárospatak Város polgármesterét.

A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese, Dr. Tomka Gábor a kiállítást ajánlva utalt a kassai aranykincsek közelmúltbeli bemutatkozására Budapesten és a két intézmény szakmai kapcsolataira. A most kiállított gyűjtemény magyar emlékeivel együtt a XIX. században virágkorát élő európai öntöttvasművesség szinte valamennyi jelentős központjának termékét felvonultatja, a legrégebbi porosz királyi vasöntödéktől kezdve az osztrák, morva, cseh terület központjain át a napjainkig is működő urali Kaszlinszkij Zavod műöntödéjéig. A kiállításon művészien megformált használati cikkeket, íróasztali felszereléseket, gyertyatartókat, lakásdíszítő domborműveket, dísztálakat, vázákat, kisplasztikákat láthatnak az érdeklődők. Ezeket a polgári világ közönsége szívesen vásárolta az 1930-as évekig. A kor ízlésvilágának megfelelően historizáló, vagy leegyszerűsített formavilágúak, később túldíszített, neobarokkos stílusúak, a századforduló után szecessziós motívumokkal készültek. Az anyag legértékesebb részét az európai öntöttvasművesség kezdeti időszakának remekei, a gleiwitzi, berlini, mariazelli finomöntvények képezik. Magyar vonatkozásban a mintegy 50 tárgyból álló munkácsi kollekció a legjelentősebb. Köztük említhetjük Schönborn Károly és felesége mellszobrának mestermintáját. Történeti jelentősége miatt elsődleges a gyűjtemény Kossuth-szobra, Schossel András alkotása. 1848 őszén készültek a sorozat első darabjai, s 1849-ben további darabok. Összességében 30 alkotás, melyet az 1848-49-es öntési dátuma is különlegessé tesz.


Dr. Tamás Edit, a MNM Rákóczi Múzeuma igazgatója köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a Kelet-szlovákiai Múzeum és sárospataki múzeum között hosszú évek óta kiváló az együttműködés. Számos kiállításhoz kölcsönöztek műtárgyakat és teljes kiállítások is érkeztek Kassáról Sárospatakra. A Rákóczi Múzeum néhány éve a Húsz év húsz tárgy kiállításhoz kölcsönzött Rákóczi tematikájú tárgyakat Kassára.
A Dr. Sándor József által ajándékozott öntöttvas gyűjtemény kapcsán a MNM Rákóczi Múzeuma célja, hogy a műtárgyegyüttes állandó kiállításként történő bemutatását Sárospatakon megvalósítsa. S addig míg e terv valósággá válik, Magyarországon és a szomszédos országok múzeumaiban időszaki kiállítás formájában szerepeltesse.
A kiállítás megnyitása alkalmából a kassai Kelet-szlovákiai Múzeum emlékérmét adományozott Dr. Sándor Józsefnek, a múzeumügy iránt elkötelezett pataki öregdiáknak.
 
Sesztay Ádám, Magyarország kassai főkonzulja – aki az elmúlt időszakban jelentős szerepet játszott a szlovák-magyar kapcsolatok térségbeli további elmélyítésében – jelentős kulturális összefogásként értékelte a kiállítás létrejöttét. Ő, aki kiemelt  figyelmet fordít mind a gazdasági, mind az önkormányzati téren történő együttműködések kialakítására, fejlesztésére, szervezőként maga is tevékeny a kulturális és turisztikai rendezvények kezdeményezésében  és   megvalósításában, nagy örömmel vállalta a szlovák-magyar múzeumi együttműködés eredményeként létrejött kiállítás megnyitását. Biztatott mindenki arra, hogy fedezze fel a kiállítás szépségét! A Korompay László által összegyűjtött tárgyak a Kelet-szlovákiai Múzeumba látogatóknak adjanak élményt! Szerezzenek örömet sok-sok embernek és fokozza művészeti és ipartörténeti múltunk iránt érzett megbecsülésüket!

Tamás Edit

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05