Mit jelent Deme Péternek, a Pulszky Társaság elnökének Sárospatak és a Rákócziak öröksége?

Elsősorban Deme Péter, a sárospataki diák válaszol. Az a négy év, amelyet az állami fenntartású, de a hagyományokat őrző és továbbadó intézményekben (Rákóczi Gimnázium, Kossuth Kollégium) töltöttem, elsősorban tartást adott egész életemre. A közösség érdekeiért küzdeni, dolgozni, akár (többnyire) önzetlenül, sokszor szinte észre sem véve – ez talán a legfontosabb, amit Patakról magammal hoztam és egész életemre kihatott.


Ebben persze a Kollégium hagyományai mellett biztosan szerepet játszik az, hogy ott volt a Vár és a Rákócziak hagyományrendszere is. Ráadásul mivel a múzeum akkori igazgatója apám kérésére rendszeresen beszámoltatott viselt dolgaimról, talán a többieknél gyakrabban jártam a Várban és a Várkertben, felfedezve jó néhány rejtett (olykor tán veszélyes) titkot is.
Nem akarom, nem tudom titkolni, hogy generációs jelenlétünkre is büszke vagyok. Nagyapám a gimnáziumot és a teológiát végezte itt, apám, én és a fiam négy év gimnáziumot. Ez a mi hagyományunk Sárospatakon.
Patak egyszerre volt iskolaváros, a reformáció és a tudás bázisa, meg a függetlenség, a szabadság kivívásának és megtartásának jelképe. Így kapcsolódik ma is össze – számomra mindenképpen – Sárospatak, Lorántffy Zsuzsanna, Comenius, Rákóczi György, I. és II. Rákóczi Ferenc, a kuruc szabadságküzdelem. Mindez együtt olyan örökség, amelyért joggal kapta meg 2004-ben a Sárospataki Református Kollégium a Magyar Örökség díjat, s amelyre építeni lehet és kell ma is. Éppen ezért látom és hallom nagy örömmel a Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Diákotthona utóbbi időben elért fejlesztési eredményeit és terveit.  Hiszem és remélem, hogy még sok hűséges, lelkes és tudós, a hagyományokon alapuló korszerű ismeretekkel bíró magyar kerül ki az iskolából.

Deme Péter

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05