A Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma „Vasba öntött múlt” című kiállítása Eperjes-Sóváron

Az iparművészet egy különleges válfajához, az öntöttvasművességhez kapcsolódik a 2016. szeptember 8-án a Szlovák Műszaki Múzeum eperjesi intézményében nyílt időszaki kiállítás.   A Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma több mint négyszáz darabos gyűjteményéből válogatott műtárgy-együttes a XIX. században virágkorát élő európai öntöttvasművesség szinte valamennyi jelentős központjának termékét felvonultatja a legrégebbi porosz királyi vasöntödéktől kezdve az osztrák, morva, cseh területek, a Kárpát-medence központjain át a napjainkig is működő urali Kaszlinszkij Zavod műöntödéjéig. Külön értéke a kiállításnak, hogy a reformkorban európai léptékkel mérve is rangos, az egykori Rákóczi-birtokon fekvő Munkácsi Vasgyár finomöntödéinek művészi tárgyaiból félszáznál is több műtárgyat vonultat fel.
A kiállítást megelőző sajtótájékoztatón az újságírók tájékoztatást kaptak a bemutatott gyűjtemény történetéről, a legkülönlegesebb tárgyakról. A műtárgy-együttest a budapesti Korompay László (1948-2013) és Sárospatakon született felesége, Sipos Judit gyűjtötte. Vásárlás útján került dr. Sándor József sárospataki öregdiák tulajdonába, aki továbbajándékozta a MNM Rákóczi Múzeumának. Ezzel az intézmény történetének legjelentősebb adományát tette. Kiállítássá Lengyelné Kiss Katalin, a budapesti Öntödei Múzeum nyugalmazott igazgatója formálta Sárospatakon, az ottani kiállítás kurátoraként. Segítőként ott volt mellette Korompayné Sipos Judit, a gyűjtő is. Az eperjesi kiállítást a MNM Rákóczi Múzeuma munkatársai, Kuzsmiczki Eszter és Váradi László álmodták Sóvár  múzeumi tereibe.
A sajtó képviselői kérdések, hozzászólások nyomán képet kaphattak a szlovák-magyar múzeumi kapcsolatrendszerről, melynek fontos állomása ez a kiállítás. A Magyar Nemzeti Múzeum és a Szlovák Műszaki Múzeum is jelentős kulturális összefogásként értékelte a kiállítás létrejöttét.
A kiállítás megnyitóján a Szlovák Műszaki Múzeum főigazgatója, Eugen Labanič köszöntötte a megjelenteket, köztük Eperjes Város polgármesterét, az Eperjesi Egyetem rektorát és Szénási Lajos külgazdasági attasét Magyarország Kassai Főkonzulátusáról.
Tamás Edit, a MNM Rákóczi Múzeuma igazgatója köszöntőjében kiemelte, hogy a sárospataki múzeum, a szlovákiai múzeumok és az Eperjesi Egyetem között hosszú évek óta kiváló az együttműködés. Az eperjesi kiállítás a gyűjtemény második külföldi bemutatkozása. Terveik szerint az öntöttvas gyűjteményt Magyarország és a szomszédos országok múzeumaiban további időszaki kiállításokon mutatják be.
A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese, Tomka Gábor a kiállítást ajánlva utalt arra, hogy anyag legértékesebb részét az európai öntöttvasművesség kezdeti időszakának remekei, a gleiwitzi, berlini, mariazelli finomöntvények képezik. Köztük említhetjük Schönborn Károly és felesége mellszobrának mestermintáját. Történeti jelentősége miatt elsődleges a gyűjtemény Kossuth-szobra, Schossel András alkotása. 1848 őszén készültek a sorozat első, s 1849-ben további a darabok.

Az időszaki kiállítás 2016. október 31-ig várja a látogathatókat Eperjes-Sóváron (námestie Osloboditel'ov 4. Prešov).

Tamás Edit

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05