Sárospataki évfordulók: sárospataki országgyűlés

1708. november 28 – december 20.

 

A Perényiek XVI. századi ebédlőpalotája – történelmi elnevezésével az Öregpalota – több szakaszos átépítése folytán nyerte el mai formáját. Késő reneszánsz kőfaragványai reprezentatív teret biztosítottak a tulajdonosok magán- és országos politikai rendezvényeihez. A legnevezetesebb esemény a kuruc országgyűlés volt 1708-ban.

 

 

1707-től II. Rákóczi Ferenc gyakran tartózkodott sárospataki várában. Követeket fogadott, tárgyalt, s a nemes ifjak avatására is sor került a vártemplomban.

 

A nemzeti összefogás és a hadsereg megerősítése céljából – az eredetileg Tállyára összehívott – országgyűlés is itt ülésezett Sárospatakon az Öregpalotában 1708. november 28-december 20. között. Az országgyűlésen részt vett ezereskapitányok közül 12 portréja található gyűjteményünkben. Korabeli mester alkotásai. A nem azonosítható személyek mellett Dabasi Halász Péter, Csery Imre, id. Borbély Gáspár, ifjú Barkóczy Ferenc, Varga Pál, Ibrányi László, Csajághy János, Géczy Gábor, Zay András képe került megörökítésre.

A gazdasági ügyek rendezése után, az országgyűlés törvényt hozott a harcoló jobbágyok sorsáról, biztosítva társadalmi felemelkedésük lehetőségét, kimondva a végigkatonáskodó jobbágyok hajdúszabadságát. Felismerve, hogy a háború folytatásának és sikeres befejezésének ez az egyetlen feltétele.

A sárospataki IX. tc. kimondta: „… mindazok a jobbágyok, akik a hadseregben a jelen háború végéig állandóan és hűségesen szolgálnak, s kiskorú gyermekeikkel távozni akarnak a földesúri telekről, a földesúri hatalom alól felszabadíttatnak, örök és föltétlen szabadságot nyernek, s lakóhelyeik a hajdúvárosok módjára külön kiváltságokban fognak részesülni.”

Rendelkeztek Tarpa hajdúszabadságáról. Itt ítélték halálra árulás vádjával Bezerédj Imre kuruc brigadérost és Bottka Ádám alezredest, akiket az ítélet után ki is végeztek a vár piacán.

 

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05