A X. Őszi Szent Erzsébet Napok a Várkápolnában

Szent Erzsébet ünnepe a sárospataki katolikus egyházban középkori eredetű. Az évszázadokon át továbbadott örökség szép kifejezése volt, amikor a XIX. század második felében Szent Erzsébet tiszteletére szentelték fel a Várkápolnát.
Ez nem csak a Windischgraetz-család házikápolnája volt, hiszen évente egyszer, Szent Erzsébet napján megnyitották a városiak előtt is. A második világháború végéig működhetett, az államosítást követően – miként a Vörös-torony egésze – kiállítótér lett. Igaz, elnevezése továbbra is kápolna volt, mely tematikához illeszkedtek az itt bemutatott egyházművészeti tárgyak.
1996-ban dr. Seregély István egri érsek újra szentelte a várbéli Szent Erzsébet Kápolnát. Azóta évente két alkalommal – Pünkösd hétfőn és Erzsébet napkor – ünnepi szentmisén emlékezünk Árpád-házi Szent Erzsébetre. Az elmúlt években kialakult annak a hagyománya is, hogy különleges alkalmakkor, külön kérésre tartható szentmise e helyen. Pl. a X. Őszi Szent Erzsébet Napok programsorozat keretében szombaton egy zarándokcsoport kérését teljesítve tartottak szentmisét erdélyi vendégeink.
A Szent Erzsébet Napok vasárnapi ünnepi szertartást különlegessé tette, hogy 2017. november 19-én a szentmisére áthozták a Bazilikából Szent Erzsébet ereklyéjét. Ez volt az első alkalom, amikor az ereklye a Várkápolnába „látogatott”, különösen meghitté téve az alkalmat. A Balogh Gyula egyházmegyei papi spirituális által bemutatott szentmisét az Árpád-házi Szent Erzsébet Történelmi Társaság élő és elhunyt tagjaiért, betegeiért és támogatóiért ajánlották fel.
A szentmise után adták át Sárospatak Város Önkormányzatának díját, a Szent Erzsébet díjat. Tarnavölgyi Béláné az Egyesített Szociális Intézménynek nyugalmazott vezetője vehette át Aros János polgármestertől az elismerést.

Dr. Tamás Edit

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05