Ostromhétvége a sárospataki várban – 2015

Újabb ostromot vertek vissza Patak várának védői

A pataki vár csaknem 500 évszázados történelméből három ostrom történetét őrizték meg a források. 1594 karácsonyán Balassi Bálint foglalta el a várat, 1697 nyarán a hegyaljai felkelés kirobbanásakor Szalontai György vezetésével ütöttek rajta a pataki őrségen.1703 augusztus végén II. Rákóczi Ferenc kurucai, Orosz Pál ezereskapitány vezetésével szerezték meg a várat.
Patak legújabb kori történetében 11-12. ostromának lehettek tanúi 2015. július 18-19-én az érdeklődők. A 2010-ben útjára indult sárospataki ostromhétvége sorozatát az elmúlt hétvégén hatodik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma.
A két napos program szakmai szervezője a Bethlen Gábor Hagyományőrség Egyesület. A Balatoni Imre vezette Egyesület hajdúi mellett a kezdetektől itt vannak Sárospatakon a régi zenét játszó Héttorony Hangászok zenészei és a kassai Bethlen Garde hagyományőrző katonái.
A 2015. évi program mind a közreműködők, mind az érdeklődőket tekintve igazi közép-európai találkozó volt. A felsoroltakon kívül a Mare Temporis Alapítvány és a tatai Pálffy Kompánia tagjai érkeztek Magyarországról, a Fringia Egyesület tagjai Pozsonyt képviselték, de bekapcsolódtak a rendezvény programjaiba lengyel, német és spanyol hagyományőrzők is.
A hagyományok szerint az ünnepélyes megnyitóval és a résztvevő csapatok felvonulásával vette kezdetét a program. Tamás Edit a szervező MNM Rákóczi Múzeuma nevében köszöntötte a megjelenteket. Aros János Sárospatak Város polgármestere a város legjelentősebb idegenforgalmi eseményei sorában említette a programot. Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója az esemény nemzetközi jellegét is hangsúlyozva magyarul és angolul üdvözölte a megjelent csapatokat. A tábori mustra, a mesterség, a hadi és a tüzérségi bemutatók a várárokban és a várkertben mindkét nap nagyon sok látogatót vonzottak. Sokan érdeklődéssel figyelték, s tanulták a vár sütőházában a XVII. századi étkek készítését, s lehetőség szerint kóstolták a kemencéből kikerülő finomságokat. A magyar mellett szlovák, s lengyel nyelven beszélő családok népesítették be a résztvevő csapatok táborát.
Az ostromhétvége mindkét napjának fő eseménye a Bodrog part felőli oldalon rendezett várostrom volt. A Vörös-tornyot körülölelő Olaszbástya kazamata magasodó falai kiváló lehetőséget adtak az ostromlétrás jelenet bemutatására. A puskalövések sorozatát, s még inkább az ágyúlövések hatalmas robaját a Bodrog vize felerősítette – egészen különleges élményt adva az érdeklődőknek.
Szombaton a túlerőben lévő ostromló csapatok elfoglalták a várat. Vasárnap azonban a hajdúk védte pataki vár, dacolva a támadók túlerejével, visszaverte az ellenség támadását. 
Egy év fegyvernyugvást követően, 2016. július harmadik hétvégéjén újra várjuk az érdeklődőket a Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeumába. Az a hír járja, hogy akkor újra ellenség közelít majd, de bízunk a Bethlen Gábor Hagyományőrség és az általuk verbuvált csapatok erejében, furfangjában és a hadi szerencsében!

 

 

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05