Mit jelent Kelemen Juditnak, a EKF Comenius Kara dékánjának Sárospatak és a Rákócziak öröksége?

Jómagam nem zempléni születésű vagyok, még csak nem is Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből származom. Tanulmányaim kapcsolódtak a megyeszékhelyhez, és a sárospataki  álláslehetőség is „miskolci életemben” talált rám…
Immár több mint 25 esztendeje élek Sárospatakon. Amikor idekerültem, csupán gyermekkori osztálykirándulások várlátogatási élményét és Rákóczi Ferencet jelentette számomra a város. Távol élő szeretteim, barátaim és ismerőseim a mai napig elsősorban a híres Rákóczi-várról azonosítják be ezt a gyönyörű kis zempléni települést. Itt élve aztán szépen sorra megtanultam a híres, pataki kötődésű emberek rangos listáját – talán elnézik nekem, ha nem minden elfogódottság nélkül elsőként Comenius nevét említem, aztán pedig Rákóczi Ferenc mellett a többi híres történelmi személyt is, Árpád-házi Szent Erzsébetet, Lorántffy Zsuzsannát. A mai napig ámulok, mennyi  egykori pataki diák vált a későbbiekben országos hírű költővé, íróvá, más művészeti ágak kiemelkedő alakjává – hogy csak a Szózatot megzenésítő Egressy Bénit említsem –, vagy épp országot formáló politikussá, mint Kossuth Lajos.
Sárospatak számomra elsősorban választott otthonom, valamint iskolaváros – s bár régi fénye mára eléggé megkopott, sokan és sokat dolgozunk azon, hogy ez megváltozzon. Az iskolaváros, amelyet a Rákócziak alapoztak meg: I. Rákóczi György számos újító szellemű iskolai törvényt vezetett be, özvegye, Lorántffy Zsuzsanna pedig meghívta Sárospatakra Comeniust, aki kora legnagyobb modern pedagógusa volt. Comenius vélhetően legismertebb és legnagyobb hatású pedagógiai művei az itt eltöltött négy esztendő alatt születtek (Orbis Sensualium Pictus; Schola Ludus). Érdekességként megemlítem, hogy a Schola Ludus ének-óra színdarabja bemutatja Comenius pataki kisdiákjainak szolmizálási és kottaolvasási ismereteit! Szintén zenei vonatkozású sárospataki kuriózumnak tekinthetőek a XVIII. századi kollégiumi diákok által szerzett és/vagy lejegyzett dallamok kéziratos gyűjteményei, a melodiáriumok. A nagy múltú pataki iskolát tehát a Rákócziak alapozták meg, de a jeles utódok vitték tovább, emelték világhírű rangra. A sok-sok nagyszerű pedagógust felsorolni lehetetlenség volna, mégis kettőt kiemelek a „Pataki Képző”  kiválóságai közül – ők szintén büszkék voltak a pataki oktatásra és a Rákóczi örökségre: az 1857-ben induló tanítóképzés első igazgatóját, Árvay Józsefet, valamint Ködöböcz József személyét, aki országos hírű szakemberként, nagyszerű emberként mindent elkövetett az intézmény hírnevének és rangjának megőrzése érdekében.
Iskola és kultúra – szerencsés esetben összetartozó fogalmak. Sárospatak számomra a kultúrát is jelenti. A kulturális rendezvények színes kavalkádjából kiemelve – zenészként – különösen nagyra értékelem mindazok fáradozását, akik hosszú évek, évtizedek óta minden nyáron nagyszabású, országos hírű és rangú zenei fesztivált varázsolnak Sárospatakra és a Zemplénbe. Büszke vagyok Sárospatakra.

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05