Balassa Iván és a Rákóczi Múzeum

Balassa Iván és a Rákóczi Múzeum
címmel új időszaki kiállítás nyílt a MNM Rákóczi Múzeumában. A Bretzenheim-folyosón megtekinthető tárlat bemutatja a 100 éve született Balassa Iván (1917-2002) életművét, különös tekintettel a sárospataki évekre. A neves néprajzkutató 1956 és 1961 között igazgatta a Rákóczi Múzeumot. A pataki évek számára az anyaggyűjtést, az intenzív szellemi építkezés időszakát jelentették.


Balassa Iván tudományos pályafutását nyelvészként kezdte, majd Erdélyben vált néprajzkutatóvá. A magyar földművelés néprajzi és nyelvészeti problémáival foglalkozott. Monográfiát készített a kukorica néprajzáról és kultúrtörténetéről, valamint a magyar népi szőlő- és borkultúráról. A folklór területén a temetők néprajzáról és a mondákról írt. A magyarországi nemzetiségek és a határainkon túl élő magyarok kutatását és annak megszervezését fontos feladatának tartotta.



A Bodrogközi Művelődési Egyesület 1995. március 31-én alakult meg a Rákóczi Múzeumban, melynek szellemi atyja, s tiszteletbeli elnöke Balassa Iván lett. Az alapítók száma 54 volt. Határon átnyúló egyesületként megszólította a magyarországi és a szlovákiai Bodrogköz kutatóit, közművelőit. A BME 2004. évi közgyűlése Balassa Iván-emlékérmet alapított a Bodrogköz-kutatás és a terület megismerése terén nyújtott kiemelkedő eredményt elérők elismerésére.



Balassa Ivánt Sárospatakhoz, a Bodrogközhöz, a Hegyközhöz és Tokaj-Hegyaljához való ragaszkodása élete végéig elkísérte, ezt a térséget fogadott szülőhazájának tartotta.

LA

 

Állandó kiállításaink

Rákócziak dicső kora

A Rákóczi-családot, II. Rákóczi Ferencet és az általa vezetett szabadságharcot, Sárospatak XVII-XVIII. századi történelmét mutatja be kiállításunk

Bővebben

I. Rákóczi György ágyúöntő műhelye

Az 1631 és 1648 között működött ágyúöntő-műhely ma hadtörténeti, ipar- és technikatörténeti interaktív kiállítóhely.

Bővebben

Hegyaljai szőlészet és borászat története

Tokaj-Hegyalja legjelentősebb szőlészeti és borászati kiállításán a szőlőművelés és borászat eszközeit, munkafolyamatait láthatják az érdeklődők.

Bővebben

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

A falusi életmódot ismerhetitek meg a Zemplént felölelő legnagyobb néprajzi gyűjteményen keresztül. Gyertek el a Mesék Házába és játszatok!

Bővebben

Olaszbástya kazamata

A nagyméretű lőrésekkel tagolt ágyúteremben különböző méretű szakállas puskák másolatai, kőből faragott ágyúgolyók láthatók.

Bővebben

Főúri élet a XVI-XVII. században – Vörös-torony

A Vörös-torony ötszintes lakótorony, kiállítása válogat a késő reneszánsz bútorművesség legszebb darabjai közül.

Bővebben

Elérhetőség

Magyar Nemzeti Múzeum Rákóczi Múzeuma

Sárospatak 3950 Szent Erzsébet út .19
Phone: +36 47 311-083 47 311-345

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Néprajzi Kiállítóhely Sárazsadány

Sárazsadány 3942 Fő út 36-38.
Phone: +36 47 311-083

Email: info@rakoczimuzeum.hu

Alapítvány

Pataki Vár Alapítvány

Támogassa alapítványunkat adója 1%-ával!

Alapítás éve: 1991

Adószám 1% adományozáshoz:18400027-1-05